skip navigation

Armed Forces Day Tournament

47 teams participated in the Armed Forces Day Tournament. Teams represented the states of Maryland, New Jersey, New York, Pennsylvania, and West Virginia. Congratulations to all of our Players of the Game.

8U Teams

RE Red (Tournament Champion) Lucas Coseo, Logan Cox, Spencer Izenman, Shawn Pegues

Legends Baseball (Tournament Runner-Up) Gage Fertner, Jackson Farley (2), Dylan James

Colossal  Brayden Bendig, Austin Kuhn, Colin Peeke

Del Val Senators Sonny Cardillo, Luca Stumm,

SJ Rams Anthony Burgess, Paul Moore, Zik Ojukwu

SJ Sandsharks Jackson Koch, Nazir Thorton (2)

 

9U Teams

ASBA West Chester (Tournament Champion) Micah Nelson, Michael O'Connor, Tom Swasey, Jackson Tiberio (2)

NYC Titans (Tournament Runner-Up) Beau Bisceglie, Luis Garcia, Enrique Martinez, Jackmichael Munoz, Alex Rodriguez

Bigbie's Blacksox Nathan Kropkowski, Cooper Patrick, Caleb Sutch

Bulldogs Baseball Club Luke Husser, Braden Wolf, Joey Wurtz

Chester County Bobcats Mason Sellers (2)

Del Val Senators Gavin Eells (2), Thomas Wisniewski

Delmarva Aces East Tanner Edelmann, Braden Marlow

Hamilton A's Select Noah Lesperance, Robert Quartermas, Austin Wright

Kingsway Knights Shaun Civitarese, Jax Mower, Brayden Zettle

Marlton Reds James Bravyak, Denver Jones

Mid Atlantic Shockers Jason B Ryan

NY Bluebirds Blue Jack MacFarlane, Raphael White, Williams Martinez

PBC Eagles Brandon Bessling ,Kolt Kendall, Kingston Lawrence

SJ Ospresy Isaiah Knox-Brennan (2)

SJ Rams Cody Harris, Caleb Lopez, Chase Zorn

West Chester Dragons Kellan Gallagher, Matthew Pitz, Casen Rozich

Westfield Mavericks Andrew DiGregorio, Chris Tortorella

Yorkville Eagles Cole Bannon, Marco Bortelli, Ethan Pickette

 

10U Teams

West Chester Dragons (Tournament Champions) Cooper Callahan, Ethan Childs, Tyler Ryan

Maryland Crush (Tournament Runner-Up) Philip Pyzik, Will Stark, Colby Wolf

Colossal Franco Iannone, William Martin, Alex Torcasio

GoWags Brawlers Gary Cottingham, Grant Enders, Dominic Haas

Kingsway Knights Patrick Civitarese, Brock Mission

LOUYAA Thunder Tyler Butler, Joseph Pearson, Jackson Staney

Mid-State Mavericks Ryder Lutz, Queston Rivera, Micah Warner

NY Bluebirds Rafa Salvatierra, Levi Lefkowitz

NYC Titans Luis Santiago (2)

Pittsburgh Outlaws Brody Knight, Brady Piatt

RE Navy Justin Amodeo, Shane Coleman

Ridge Baseball Club Gabriel Kielb, Casey Kucerka, Matthew Pypcznski

SJ Elite Harrison Kania, Chris Pignatelli

Teel Ravens Nolan Ludlum, Jake Zborovsky

UMAC Attack Matthew Gormley Jr., Grayson Kristek, Max Lee

 

13U Teams

GoWags Impact (Tournament Champion) Conner Barto, Adam Loucks (2), Domenico Tozzi

Maryland Baseball Club (Tournament Runner-Up) Ethan Flaugher, Austin Hoffman, Anderson Jorge (2)

ASBA West Chester Sean Dugery, Scott Ely

HCYP Raiders Charlie Wentker (2)

Morgantown Bombers Morgan Kiger, Kohlton St Clair

Pittsburgh Outlaws Joe DeMoss, Keegan Kosek, Nathan Vargo

Teel Ravens Yunte Trattner

West Chester Dragons James Matzinger, Joshua Sherlock, Kyle Welsh