skip navigation

The Free State Tournament

40 teams participated in The Free State Tournament. Teams represented the states of Delaware, Maryland, Massachusetts,  New Jersey, New York, Pennsylvania and Virginia. Congratulations to all of our Players of the Game.

9U Teams

West Chester Dragons (Tournament Champion) Kellan Gallagher (2), Aiden Decker

AA Canes (Tournament Runner-Up) Gaven Bowman (2), Dylan Gardner, Nathan Hagner (2)

ASBA West Chester Micah Nelson, Tom Swasey

Blue Collar BCB Baseball Michael Gelicke, Michael Hopes, Nicholas Berman

Canes Mid-Atlantic Gold Gio Caltabiano, Tommy McSorley, Brody Taylor, Giovanni Tomasetto

Chester County Bobcats Noah Miles, Owen Swartz

Delmarva Aces Coastal Caleb Dufresne

Fielder's Choice Camden Felmey, Braiden Miller

Lake Shore Graysox Blake Quinn, Matthew Sowers

Legends Prospects Benjamin Holland, Jack Smith, Andrew Vasadi

Piedmont Bulls Griffin Glenn, Dylan Michels, Rohan Sullivan

Pro Skills Chris Devlin, Anthony Turco

RE Navy Jake Bruno, Johnny Carello, Mason Devincenzo, Joseph Ottomanelli

Smithsburg Blue Crabs Oliver Collier, Porter Price, Brennon Taveras

Warrington Wolverines Cole Lichtenstein, Gavin Medwid

West Deptford Eagles Brayden Curcio, Cooper D'Alessandro, Josh Panetta

 

10U Teams

Delmarva Aces East (Tournament Champion) Landon Daniel, Reed Holliday, Aaden Johnson, Daylen Oakley

Frederick Hustlers (Tournament Runner-Up) Ryan Coulby, Chase Jones, Jackson Raymond, Landon Rosenberg

10U Urbana Hawks Trevor Collins, Conley Hajjar

ASBA Downingtown Ian Larson (2)

Cherry Hill National Mikey Fekete (2), Cole Williams

Delsea Dragons Baseball Club Milo Gebhard, Jayden Reyes Brescia, Tyler Weiss

Franklin Lakes War Eagles Cooper Eilert, Robbie Granatell, Quincy Ibeabuchi

Legends Prospects Nico Alves, Nash Marshall

Maryland Crush/Blue Cameron Michael, Simon Racicot, Dominic Shaver

Maryland Crush/Orange Christian Henry, Will Stark

Merrick-Bellmore Thunder Leo Alesia, Nicky Ippoliti

Mid Atlantic Shockers Tripp Gannon, Thomas Gormley

Mount Laurel Indians Owen Dickson, Brett Halfpenny, Kellen Pierce

New Providence Pioneers Matthew Santacross (2)

Severna Park Green Hornets Logan Clarke

Sykesville Cyclones Navy Logan Garey, David Snyder

UA Wildcats Parker Ball, Charlie Lennon (2)

Winchester Hornets Gavin Even, Lane Herring, Brady Smith

 

13U Teams

Kingsway Knights (Tournament Champion) Joey Fanelli, Sean Kirwin, Jayce Park

Bradley Eagles (Tournament Runner-Up) RJ Carmenates, Eric Gomez (2)

ASBA West Chester Scott Ely, Kasey Humes

East Brandywine Bulls Kyle Byrne, Zach Griffin, Jake Mello

NYC Titans Gehrig Hoffman, Alex Hwang, Nicolas Schulmeyer

Pro Skills Tommy Kohler